Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
Aktuality

Možná zaplatí i okna

12. 7. 2007

Měření hluku, které se v tomto týdnu koná v Plzni, by mělo místním obyvatelům pomoci. Lidé z bytů, u kterých bude prokázáno zasažení hlukem, mají totiž naději na to, že jim Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zaplatí protihluková okna či v blízkosti jejich domů postaví protihlukovou stěnu či val.

Výsledky průzkumu včetně návrhu protihlukových opatření vypracuje odborná firma Ekola do konce července. 'Některá protihluková opatření, jako například výměnu oken, bychom chtěli začít realizovat ještě v tomto roce. Bude ale záležet na tom, kolik peněz a jak rychle se nám podaří získat ze státního rozpočtu,' vysvětlil ředitel plzeňské pobočky ŘSD Zdeněk Kuťák s tím, že plzeňské ŘSD se bude snažit být mezi prvními žadateli o finanční prostředky.

Současné mapování hlukové zátěže je už třetí etapou tohoto projektu. 'Na této koncepci protihlukových opatření pracujeme již třetím rokem. Zákon, který tuto problematiku řeší, neplatí zas tak dlouho. U novostaveb jsme tedy prováděli protihluková opatření podle nového zákona. Výjimky jsme uskutečnili vždy pouze se souhlasem Krajské hygienické stanice v Plzni,' vysvětlil Kuťák. Měření hlukové zátěže se podle odborníků standardně provádí většinou v měsících dubnu, květnu, září a říjnu.

Přestože se měření v Plzni odehrává během letních prázdnin, není to prý zásadní chybou. 'O prázdninách se sice skladba dopravy mírně liší. Výsledky průzkumu by však tento fakt neměl nijak výrazně ovlivnit. Podobná šetření je třeba dělat co nejdřív a je pochopitelné, že by při čekání mohly nastat problémy,' informoval dopravní konzultant Luděk Sosna. Plzeňský ekolog ze sdružení Děti Země Martin Hyťha ale říká, že pokud by byl průzkum proveden mimo období prázdnin, jeho výsledky by byly realističtější. 'Těší mě ale, že se problematikou hluku vůbec někdo zabývá,' dodal.

Průzkum hluku ve zkratce

  • Měření hluku se provádí v ulicích Domažlická, Skvrňanská, Přemyslova, Jízdecká, Tyršova, U Prazdroje, Rokycanská.
  • Pracovníci firmy obejdou celkem 127 objektů.
  • Provádí ho pracovníci specializované firmy. Jsou označeni zelenými vestami a jsou povinni se prokázat zplnomocněním. To je možné si ověřit i na plzeňské Správě Ředitelství silnic a dálnic.

Partnerské servery

Portál Změna klimatu