Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
Aktuality

Kolik stojí ticho

28. 3. 2011

Když ušetříme na dálnicích, bude nás obtěžovat hluk

Protihlukové normy jsou buď chvályhodným projevem snahy o udržení přijatelné kvality života, anebo typickým výplodem moderní tendence vynalézání stále nových právních nároků tam, kde jsme se dříve bez nich obešli – záleží ani ne tak na světonázoru, jako spíš na tom, kde zrovna bydlíte. Faktem je, že v hluku se špatně spí. Stejně tak je faktem, že kdyby v 19. století existovaly hlukové normy, tak dodnes chodíme za vozem, protože by se nikdy nerozvinuly železnice, o spalovacím motoru nemluvě.  

Na současných soudních sporech o hluk si člověk uvědomí, že všechno něco stojí. Boj s hlukem náhle není jen symbolem moderní občanské sebeobrany, ale zároveň i symbolem naší marnotratné výstavby dálnic. Transparentními veřejnými soutěžemi lze ušetřit jen do určité míry. Kdo říká, stavíme dálnice příliš marnotratně, nevyhnutelně říká zároveň, stavíme příliš nájezdů, mostů, ekoduktů a protihlukových stěn. Úspory na čemkoli z uvedeného budou ovšem mít své zcela konkrétní poškozené.

Zdroj: Lidové noviny. Autor: Martin Weiss.  


Partnerské servery

Portál Změna klimatu

stromy.arnika.org