Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
Aktuality

Nižší rychlost? To vůbec nepomohlo, říkají Pražané

28. 3. 2011

Žalobami na majitele rušných komunikací se Nejvyšší soud zabýval už dříve. Loni v listopadu u něj se stížnostmi na nadměrný hluk z dopravy uspěli lidé žijící podél severojižní části pražské magistrály. Jednalo se o vůbec největší spor mezi obyvateli a úřady, na jehož pozadí stálo dlouhodobé překračování hygienických norem.

Soud Praze nařídil, aby úsek mezi ulicemi Vyskočilova a Michelská výrazně odhlučnila. Na zajištění zákonných hlukových limitů – šedesát decibelů ve dne a padesát v noci – jí dal jeden rok. Požadavky soudu město označilo za nesplnitelné a rozhodlo se proti rozsudku bránit.

„I když chceme pro snížení hluku udělat maximum, podáme do rozsudku Nejvyššího soudu ústavní stížnost,“ řekl v únoru náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).

Určitou úlevu mělo obyvatelům domů lemujících magistrálu přinést snížení rychlosti ze 70 na 50 kilometrů v hodině. „Brzdící“ dopravní značky se v dotčeném úseku silnice 5. května objevily loni v lednu. Místní lidé však tvrdí: o nějakém výrazném zlepšení nemůže být řeč. „Když otevřu okno, neslyším televizi. Většina aut tu navíc padesátku ani nedodržuje. Policisty měřící rychlost tu vídám tak jednou za měsíc,“ řekla Veronika Černá, která u magistrály bydlí zhruba deset let.

I magistrátní protihluková koordinátorka Pavla Úlovcová přiznává, že situace tu není ideální. „Přestože jsme v poslední době žádné stížnosti nezaznamenali, víme, že jsou tu limity překračovány. I přes sníženou rychlost,“ podotkla Úlovcová. Podle ní si za to však místní obyvatelé částečně mohou sami. „Od roku 2006 máme připravený projekt na osmimetrovou protihlukovou stěnu. Tu lidé odmítají a chtějí komunikaci zastřešit tunelem. Na to nejsou peníze,“ dodala Úlovcová.

Zdroj: Lidové noviny.  


Partnerské servery

Portál Změna klimatu

stromy.arnika.org