Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
Aktuality

Žaloby kvůli hluku se valí na stát

28. 3. 2011

Spor o nadměrný hluk, který dálničáři prohráli s lidmi v Plzni, může být precedentem pro další případy.

Ředitelství silnic a dálnic čelí lavině žalob kvůli nadměrnému hluku. V únoru prohrálo soud s občany v Plzni a zdá se, že nemusí ustát ani další spory.

Zatím jsou jich desítky, ale už za několik měsíců se může množství žalob za nadměrný hluk počítat na stovky. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vlastník 95 procent komunikací v Česku, je totiž kvůli hluku před soudem stále častěji a stále častěji i prohrává. Obává se proto, že se úspěšnými spory inspirují další stěžovatelé a počet pří se ještě dramaticky zvýší.

Poslední případ, kdy ŘSD ve sporu o hluk prohrálo, se rozhodl v půli února. Pražský městský soud potvrdil verdikt podřízené instituce a dal za pravdu dvěma obyvatelům Klatovské ulice v Plzni. Ti si stěžovali na enormní hluk v jejich domech. „Limity byly překročeny v řádu několika decibelů, což je v tomto případě opravdu hodně,“ říká právník Pavel Doucha, který v případu Plzeňany zastupoval,

Soud nařídil ŘSD jako majiteli komunikace, aby hodnoty snížilo. Podle rozsudku nemá přes den hluk uvnitř domu přesáhnout 40 dB, v noci pak 30 dB. Ztišit se však má i samotná ulice. Takzvaný vnější hlukový limit nově nesmí v denních hodinách přesáhnout 70 dB, v noci 60 dB.

Podle Douchy je velice pravděpodobné, že podobně jako v Plzni dopadne i řada dalších sporů. Už nyní se s ŘSD soudí lidé z Olomouce, Říčan nebo Domažlic. Další rozsudky čekají i Prahu, kde se chýlí ke konci spory o snížení limitů na Břevnově a Barrandově. Mantinely pro soudní rozhodování vytyčuje verdikt Nejvyššího soudu z loňského podzimu. Soudci posuzovali spor mezi pražským magistrátem a občany, kteří žádali ztišení magistrály. A postavili se stejně jako předchozí soudy na stranu občanů. S verdiktem soudu o Klatovské ulici v Plzni ŘSD nesouhlasí. Podle silničních správců tam totiž hluk nezpůsobují jen auta, ale i tramvaje a nedaleko projíždějící vlaky. „Je tedy nelogické, aby soud potrestal jenom nás,“ tvrdí mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Ta zatím neví, jak se její společnost konkrétně zachová. Zřejmě ale bude postupovat běžným způsobem a stěžovatelům vymění okna za plastová.

Tím však vyřeší jen část potíží. Sníží totiž pouze vnitřní hluk, a nikoli ten vnější, jehož pokles soud také vyžaduje. Tento požadavek však žene ŘSD do pasti. Podle Karla Horníčka, experta společnosti na odhlučnění komunikací, totiž prakticky není možné hluk v ulici snížit. V husté zástavbě se nedá postavit protihluková zeď ani neexistuje silnice, na kterou by se mohl hustý provoz v Klatovské odvést.

ŘSD tedy vymění okna a bude doufat, že nepřijde opakovaná žaloba, kterou by firma zřejmě prohrála. Právě včasnou výměnou oken se snaží silniční správci předcházet i lavině nových sporů. Postupují pragmaticky a okna mění přednostně tam, kde si lidé na hluk nejvíce stěžují.

Co způsobuje hluk?

Lidé, kteří žijí v hlučných místech, mají celkově víc nemocí. Může jít o poruchy krevního tlaku, některá onemocnění zažívacího traktu, zánětlivá onemocnění a obecně nižší odolnost vůči infekci. Hlučné prostředí také zhoršuje osvojování řeči a čtení u dětí. Dlouhodobý pobyt v hluku může zhoršit příznaky duševních chorob nebo urychlit jejich rozvoj. 

Zdroj: Lidové noviny. Autor: Jarka Synáčová, Josef Kolina.


Partnerské servery

Portál Změna klimatu