Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
Aktuality

Téma: hluk - nemoc dnešní doby

31. 3. 2011

Každý vnímáme hluk jinak. Podle toho, jaký zvuk je nám příjemnější, každému z nás vadí různé zvuky, -například škrábání nehtů po tabuli, praskání kloubů, píchání špendlíků do nástěnky atd. A také každý z nás vydrží různý zvuk různou dobu.

Hodně toto snášení zvuku ovlivní naše nálada, okolí, počasí, podmínky a také jestli máme nějaké zdravotní problémy. Například při bolení hlavy vnímáme zvuky nějak víc hlasitěji než normálně.

Kladu si otázku, jestli se dá v tomto hlučném prostředí žít, studovat, zda se dá na hluk vůbec zvyknout?

Já osobně se s hlukem setkávám každý den. Bydlím totiž přímo u frekventované silnice. Stačí se přiblížit k oknu a vidím i slyším jen pár metrů ode mě projíždět ta, někdy velmi hlasitá auta.

Ale protože jsem se v těchto podmínkách už narodila, tak jsem si zvykla a už mi to ani nepřijde, takže, ano, na hluk se dá zvyknout. Je to jen otázka času. Studovat v tomto prostředí je už o něco těžší, hůře se soustředí.

Na zdraví nemá hluk příznivé účinky. Lidé, kteří se často setkávají s hlukem jsou mnohem dříve nedoslýchaví, to je stará známá věc. Našim uším hluk rozhodně nesvědčí. A mám tady další staré známé rčení, TICHO LÉČÍ. To ostatně není tak úplně pravda, z ticha mohou vzniknout různé fobie. Takže odpověď na otázku zda nám hluk nějak škodí? ANO, opravdu pro nás nemá příznivý vliv, ale úplné ticho také ne.

Takže můj závěr je, že hluk je nedílnou součástí našeho života a k nám prostě patří! Ovšem přiměřený.

Zdroj: Kolínský deník. Autor: Monika Vitnerová. 


Partnerské servery

Portál Změna klimatu

stromy.arnika.org