Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
Aktuality

Zvýšení limitů hluku u silnic neprošlo

17. 5. 2011

Kritizovaný záměr zvýšit povolenou hladinu hluku o pět decibelů neprošel. Jak HN zjistily, návrh se ani nedostal na jednání vlády, ministerstvo zdravotnictví jej nakonec stáhlo.

Záměr zvýšit povolenou hladinu hluku ze současných 60 decibelů na 65 decibelů a v noci z 50 na 55 decibelů navrhoval hlavní hygienik Michael Vít. Zvýšená norma se týkat všech dopravních staveb vybudovaných po roce 2001.

Lidé, kteří bydlí blízko hlučných silnic, jsou zamítnutím návrhu nadšeni. Kvůli zvyšování hluku psali petice a pořádali demonstrace. „Pokud by se už při plánování a výstavbě silnic nepočítalo s opatřeními, která snižují hluk, projevilo by se to zhoršením zdraví obyvatel,“ říká Markéta Višinková, právnička Ekologického právního servisu.

Ministerstvo dopravy však nejásá. Pro stát to totiž znamená, že se dopravní stavby o položku „protihluková opatření“ nezlevní.

„Náklady na protihluková opatření jdou na větších stavbách i do desítek milionů korun,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Se zvýšením limitů hluku počítala i dopravní superkoncepce, plán rozvoje silnic a železnic do roku 2025 z dílny ministerstva dopravy. Vyšší limity měly pomoci zrychlit přípravu projektů.

Zdroj: Hospodářské noviny. Autor: Zuzana Keményová, Petr Weikert.


Partnerské servery

Portál Změna klimatu