Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
Aktuality

Jak obejít limity hluku

6. 6. 2011

Trestní oznámení na hlavního hygienika Michaela Víta kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele chystá Iniciativa proti zvyšování hlukových limitů.

Jím vydaná metodika měření hluku totiž podle ní až příliš snižuje naměřené hodnoty z důvodu odrazu hluku od fasád domů. Miroslav Grund ze zmíněné iniciativy míní, že když se Vítovi nezdařilo legislativně zvýšit limity o 5 až 10 decibelů (růst o tři dB znamená zvýšení hluku na dvojnásobek, růst o šest dB čtyřnásobné), připravil k tomu jiný nástroj.

Dle nové metodiky se nadále měření hluku provádí v komunálním prostředí 0,5 až 2,0 m před stěnou domu, ale nyní se naměřené hodnoty snižují o odraz od fasády o dva nebo tři dB. V místnostech za otevřeným oknem působí tento odraz méně, uznává Grund, ale táže se, proč se tedy neměří přímo uvnitř. Důvodem pro faktické zvýšení limitu může být dle Grunda mj. snaha betonářské lobby prosadit betonový povrch dálnic, který je právě asi o tři decibely hlučnější než asfalt, i v blízkosti sídel.

Zdroj: Haló noviny. 


Partnerské servery

Portál Změna klimatu

stromy.arnika.org