Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
Aktuality

Pro hluk z huti nespal. Teď se brání u soudu

16. 6. 2011

Mít za souseda hutní gigant ArcelorMittal Ostrava není rizikové jen kvůli znečištěnému ovzduší, ale také kvůli hluku.

Své o tom ví pětatřicetiletý Ondřej Chrapek z Radvanic a Bartovic. Kvůli nadměrnému hluku z huti nemohl v noci ani spát.

„Bylo to velmi nepříjemné. Měl jsem pocit, jako kdyby ve vedlejší místnosti naprázdno běžel soustruh. Špatně se mi usínalo a býval jsem hodně nevyspaný. To člověku na psychické kondici moc nepřidá,“ říká Chrapek. Nadměrný hluk z huti jej obtěžoval natolik, že před dvěma lety podal na ArcelorMittal žalobu. Věří, že má šanci uspět.

„Nejde mi o nějaké hmotné odškodnění, ale spíš o to, aby se na problém poukázalo a začalo se s tím něco dělat. Opravdu to není legrace, žít v sousedství huti,“ tvrdí Chrapek. V těchto dnech proběhlo druhé soudní jednání. Případ se ale zatím příliš nepohnul. „Podle nás je celá věc jasná. V dané lokalitě jsou několikanásobně překročeny hlukové limity, což potvrdila i dvě měření. Protistrana, společnost ArcelorMittal, si vyžádala revizní posudek. Než bude zpracován, může se celá věc ještě protáhnout,“ zmínil Jan Šrytr z Ekologického právního servisu, který má případ na starosti.

Překračovat hlukový limit má huť povoleno hygienickou stanicí. „V roce 2009 požádala společnost o udělení časově omezeného povolení provozovat zdroj nadměrného hluku, pro zařízení umístěná v areálu společnosti do konce roku 2018. Krajská hygienická stanice udělila v loňském roce toto povolení, ale pouze do roku 2013,“ uvedl mluvčí krajské hygienické stanice Radim Mudra.

Dodal, že ArcelorMittal bude realizovat akustické úpravy na zařízeních podle předem vypracovaného harmonogramu, který obsahoval 37 akcí v celkových nákladech 166,93 milionu korun. Udělení výjimky podmínila Krajská hygienická stanice požadavkem, aby huť každý rok zajistila měření akustického tlaku na několika místech v okolí areálu, a to v denní i noční době, a jednou ročně předkládala zprávu o plnění stanovených podmínek.

Zdroj: Moravskoslezský deník. Autor: Tereza Krumpholzová.


Partnerské servery

Portál Změna klimatu