Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
Aktuality

Hluk u vašeho domu je/není v normě. Dvě měření, dva závěry

15. 6. 2011

Je hluk z aut, který už téměř dva měsíce trápí obyvatele Lipové ulice v Třemošné, v hygienické normě, nebo ji už překračuje? Měřily to dvě různé firmy a dospěly k protichůdným závěrům.

Lidé s mikrofony a záznamovými zařízeními jsou v posledních dvou měsících častými hosty u nových rodinných domů postavených nedaleko silničního obchvatu Třemošné. Dvě různé akreditované firmy tam zjišťují, zda hluk z aut jedoucích po novém obchvatu je tak intenzivní, že překračuje hygienické limity.

Zatím vznikly dva dokumenty o hluku. Pod oběma jsou kulatá razítka akreditovaných laboratoří. Měřící přístroje byly u domků na okraji obce, asi 80 metrů od nové, dosud ovšem nezkolaudované silnice.

Výsledky jsou však různé. Investor stavby - Ředitelství silnic a dálnic - má v ruce protokol, že vše je v naprostém pořádku. „Naměřené výsledné hodnoty nepřekračují ani v noci hygienické limity,“ řekl po prostudování zprávy šéf plzeňské pobočky ředitelství Zdeněk Kuťák.

Proti tomu však stojí posudek, který si objednali majitelé rodinných domů. „Naměřené hladiny překračují v noci maximální povolené hodnoty až o osm decibelů,“ uvedla Kateřina Benešová z Třemošné. Právě Benešovi na hluk z obchvatu upozorňovali mezi prvními a laboratoř na jejich balkon v prvním patře domu umístila mikrofon, aby celých 24 hodin snímal hluk.

Průměrné hygienické limity pro den jsou stanoveny na 60 decibelů, pro noc na 50 decibelů.

Co bude dál, když si dva tak zásadní dokumenty odporují? Aby Ředitelství silnic a dálnic mohlo požádat o kolaudaci obchvatu Třemošné, musí mimo jiné doložit souhlas hygieniků, že nová silnice a provoz na ní nadmíru neobtěžují lidi v okolí novostavby.

Jak ale hygienici rozhodnou, když budou mít v rukou dva posudky autorizovaných firem, které si vzájemně odporují? Podle ředitele Krajské hygienické stanice Přemysla Tomašuka se nebude jednat o první podobný případ. „Zatím máme jen posudek od občanské iniciativy v Třemošné, od ředitelství silnic a dálnic zatím nemáme nic. Pokud budou výsledky vzájemně v rozporu, necháme vše posoudit nezávislému auditorovi - Národní referenční laboratoři. Oba dva pravdu mít nemohou,“ nastiňuje Přemysl Tomašuk další možný postup.

Obyvatelé třemošenských domků chtějí, aby u silnice na náspu nad domy vznikly protihlukové stěny, jež by je ochránily. Investora proto už před časem zažalovali u pražského soudu. Ředitelství silnic a dálnic ale argumentuje tím, že v projektu protihlukové stěny vůbec nebyly, proto je nebylo možné postavit. A těžko je prý bude možné budovat nyní, kdy ředitelství má v ruce posudek laboratoře, že hluk je u nových domků blízko hranici stanovených limitů, ale nepřekračuje ji.

Zdroj: Mladá fronta DNES. Autor: Petr Ježek. 


Partnerské servery

Portál Změna klimatu