Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
Aktuality

Hluk z budoucích tunelů zase k soudu

28. 6. 2011

Situace je vážná, jde o velké peníze, a také o kolaps v dopravě.

Soudy se zase budou zabývat klíčovou stavbou na velkém městském okruhu (VMO) v Brně - tunely Dobrovského.

Projekt opětovně napadlo sdružení VMO, které tvrdí, že tunely nemají dostatečně vyřešenou protihlukovou obranu. Žalobou na toto téma se již zabývá Městský soud v Praze. S obdobnou kritikou přitom sdružení již jednou uspělo, když soud žalobě podané před třemi roky vyhověl a stavbu to zdrželo, náklady na ni vzrostly o stovky miliónů korun.

„Tentokrát by podobné opatření mělo již fatální následky. Stavbu samozřejmě nelze zastavit, či dokonce staveniště uvést do původního stavu, nicméně i každé další zdržení přinese kromě obrovských ztrát zároveň nedozírné problémy v dopravě města,“ uvedl první náměstek Robert Kotzian (ODS) důvody, proč se tentokrát do sporu jako účastník řízení zapojilo i město Brno jako objednavatel.

Jak Kotzian doplnil, prvořadým úkolem bude nyní požádat o třicetidenní odklad u soudu a uspět, a během této doby si připravit veškeré argumenty tak, aby se mohlo ve stavbě pokračovat. I nyní totiž může dojít k tomu, že soud zase odejme stavební povolení.

Stavba tunelů, které budou tvořit důležitou součást velkého městského okruhu, byla zahájena v roce 2006, ukončena má být v roce 2012. Původní cena pět miliard korun se již i kvůli zpoždění způsobenému žalobou zvýšila na sedm miliard korun.

Tentokrát má soud posuzovat argumenty sdružení, že ani po předchozím soudním projednávání investor nezajistil dostatečnou protihlukovou ochranu.

Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové se mohou konečná protihluková opatření dokončovat až po uvedení stavby do provozu a zjištění skutečné hlukové zátěže.

Zdroj: Právo. Autor: Miroslav Homola.


Partnerské servery

Portál Změna klimatu

stromy.arnika.org