Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
jak řídit šetrně?

Pokud nemůžete jet jinak, než autem, máme pro vás několik doporučení a rad, jak být při řízení co nejohleduplnější vůči životnímu prostředí:

1. Nevytáčejte motor do vysokých otáček

Až na výjimky platí, že čím vyšší otáčky, tím vyšší spotřeba a čím vyšší rychlostní stupeň, tím nižší spotřeba. Nevytáčejte tedy motor do vysokých otáček, včas zařaďte vyšší rychlostní stupeň. Na vyšší rychlostní stupeň obvykle řadíme, jakmile motor dosáhne asi 2.000-2.500 otáček za minutu, u dieselových motorů to může být i dříve.

2. Jezděte optimální rychlostí

Nejnižší ekonomická rychlost se pohybuje někde kolem 50-60 km/h, spotřeba bývá vcelku únosná do rychlosti kolem 90 km/h. S vyšší rychlostí ale spotřeba prudce stoupá.

3. Nenechte běžet motor naprázdno

Už na dobu od půl minuty se vyplatí vypnout motor.

4. Využívejte setrvačnosti

Před kopcem se vyplatí rozjet auto k nejvyšší povolené rychlosti a vyjet kopec setrvačností, než pak za vysokých otáček a spotřeby kopec vyjíždět pomalu.

5. Sledujte cestu a snažte se předvídat, co vás čeká

Sledujte pozorně cestu a snažte se dopředu odhadnout, jaké překážky budete mít v cestě a co vás zbrzdí. Tím se vyhnete prudkému brzdění, kterým přijdete o dříve získanou hybnost a tedy i zbytečně ztratíte palivo. Pokud je to možné, snažte se vyhnout i rychlé akceleraci. Důkladným sledováním cesty samozřejmě snížíte i riziko nehody.

6. Využívejte palubní počítač

Palubní počítač v moderních autech vám umožní sledovat spotřebu a může být tak dobrým nástrojem nácviku úsporného řízení vozidla.

7. Nevozte zbytečné věci

S každým kilogramem zátěže roste spotřeba vozu, a to často zbytečně. Spotřebu zvyšuje i plná nádrž auta nebo zavazadla na střeše, a to i prázdné střešní boxy a zahrádky (kvůli zhoršení aerodynamiky vozidla).

8. Nepoužívejte zbytečně klimatizaci

Vyhřívání oken, vytápění nebo klimatizace jsou poháněny elektřiny získávané z alternátoru a mohou znatelně zvýšit spotřebu paliva. Klimatizace může běžně zvyšovat spotřebu paliva o 1-2 litry.

Podrobnější informace o šetrném způsobu řízení vozidla najdete zde:


Partnerské servery

Portál Změna klimatu