Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
Aktuality

Soud zakázal používat obchvat za miliardu

2. 7. 2011

V úterý slavnostně otevřený obchvat Třemošné na Plzeňsku za téměř miliardu korun, po němž denně jezdí na deset tisíc aut, má být uzavřený.

Vyplývá to z předběžného opatření, které vydal ve čtvrtek 30. června obvodní soud pro Prahu 4.

O zmíněném verdiktu Právo informovalo občanské sdružení Orlík Třemošná, které na investora stavby, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), podalo žalobu.

Podle aktivistů hluk z obchvatu, který není zkolaudovaný, ale je v předběžném užívání, překračuje povolené limity a rodinné domky stojící nedaleko silnice by tedy měly ochránit protihlukové stěny. ŘSD však operuje s vlastními čísly, která normy nepřekračují, a vybudování stěn odmítá.

Jenom balónem

„O zmínění rozhodnutí soudu zatím nic nevím, pokud by to byla pravda, je to něco naprosto neuvěřitelného, protože jsme nic neporušili, komunikace splňuje všechny požadavky ze stavebního povolení,“ řekl Právu ředitel plzeňského ŘSD Zdeněk Kuťák.

„Jestliže usnesení o zákazu předčasného užívání silnice skutečně dostaneme, tak se proti němu odvoláme, ale budeme ho muset respektovat. Začali jsme jednat s policií o případném dopravním značení,“ uvedl Kuťák, podle něhož by se však jednalo o mimořádně spletitou záležitost. „Teoreticky je možné, že se do Třemošné bude možné dostat jedině balónem,“ prohlásil s nadsázkou Kuťák. Čtyřkilometrový obchvat je totiž součástí mezinárodního tahu z Plzně do Mostu a původní průtah šestitisícovou Třemošnou už má statut jen místní komunikace. Navíc, kdyby se zákaz vztahoval skutečně na celý obchvat, nebylo by možné užívat ani napojení na silnice do města.

Je nám líto

„Není nám příjemné, že občané žijící v centru Třemošné budou opět trpět, i když jen na přechodnou dobu,“ uvedl Václav Týzl z uvedeného občanského sdružení.

„Budeme rádi, když se podaří co nejdříve dojednat řešení, které by zaručovalo ochranu všech obyvatel Třemošné, nikoliv jen její části, před nepříznivými dopady silniční dopravy,“ doplnil Týzl.

Spor, zda jsou překračovány hlukové limity, by měl rozseknout v rámci kolaudačního řízení krajský úřad, který si může vyžádat nezávislý posudek od referenční hlukové laboratoře. „Jak ale budou měřit hluk, když bude obchvat zavřený,“ podotkl Kuťák.

Zdroj: Právo. Autor: Ivan Blažek.


Partnerské servery

Portál Změna klimatu