Warning: Creating default object from empty value in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/hluk/wpmu-settings.php on line 45
Hluk & Emise

Emise&Hluk
co můžete udělat vy?

MOTTO: „Každý z nás může hned něco udělat. A když to uděláme všichni, změna se nepochybně dostaví.“

I vy můžete snížit emise! Jak?

1) Buďte slyšet

Existuje mnoho způsobů, jak zmírnit nadměrné znečišťování ovzduší, ale zpravidla k těmto krokům chybí vůle politiků. To se ale může změnit. Pokud budeme na politiky apelovat a vyvíjet nátlak, nezbude jim, než podle toho začít jednat. Velké části veřejnosti znečištění ovzduší značně vadí, ale přesto se o tom příliš nemluví.

Nejdůležitější je proto být slyšet!

Můžete začít jednat individuálně – psaním dopisů, apelováním na politiky a podobně – nebo se připojit k některé z ekologických organizací, které se podobnou činností zabývají (některé z nich jsou uvedeny zde).

2) Nechte auto doma!

Jestliže jezdíte často autem a chcete snížit hluk a emise, které obvykle produkujete, nechte občas auto doma a zkuste jet na kole, autobusem nebo vlakem.

Cyklistika je nejlepší alternativa na krátké cesty, např. po městě. Doprava na jízdním kole je rychlá, levná, zdravá a nepřináší problémy s parkováním. Ten, kdo pro každodenní pětikilometrovou cestu do práce použije kolo místo auta, zůstane fit, značně ušetří a sníží své emise oxidu uhličitého o 700 kg ročně.

Cesta autobusem nebo vlakem sice obvykle zabere o něco více času, než cesta autem, ale ne zas o tolik. Zatímco strojvedoucí nebo řidič autobusu vede vozidlo k cíli, vy můžete spát, číst si, relaxovat, nebo třeba pracovat na notebooku či telefonovat, případně jíst a prohlížet si krajinu. Zkuste to a porovnejte množství času a únavy vůči tomu, kdybyste jeli autem. Možná vás bude zajímat i to, že cestování veřejnou dopravou je oproti cestování autem mnohonásobně bezpečnější.

Jenže kolik to stojí, odkud to jede a v kolik? Mrkněte na IDOS.

Chcete si koupit auto? Zvažte, jestli ho opravdu nutně potřebujete a jestli se vám vyplatí.

Pokud bydlíte na samotě daleko od zastávky vlaku či autobusu nebo když denně převážíte velké náklady, pak ho samozřejmě můžete skutečně potřebovat. V tom případě si vyberte nejméně škodlivé vozidlo podle této tabulky.

3) Sdílení auta pro cestu do práce, do školy nebo na jednání

Pokud svezete souseda nebo kolegu z práce, ušetří každý z vás polovinu nákladů i emisí, které byste vyprodukovali, kdybyste jeli každý sám. Pokud se domluvíte čtyři, sníží každý z vás náklady i emise o 75 procent, aniž byste měnili způsob dopravy.

Využívejte co nejvíc moderní telekomunikační prostředky. Díky nim není nutné tolik cestovat a dá se mnohem snáze pracovat z domova. Kromě emisí se tak dá ušetřit i spousta času.

4) Řiďte šetrným způsobem

Rady, jak na to, najdete na této stránce.

5) Místo létání jeďte vlakem

Létání je z hlediska vlivu na životní prostředí nejškodlivější způsob dopravy. Během letu na vzdálenost 600 kilometrů se vyprodukuje téměř 100 kg oxidu uhličitého na osobu. Cestou vlakem na stejnou vzdálenost se vyprodukují jen 4 gramy oxidu uhličitého na osobu (za předpokladu, že vlak využívá energii vyrobenou ve větrné nebo vodní elektrárně).


Partnerské servery

Portál Změna klimatu